سرشت و سرنوشت کودک

سرشت و سرنوشت کودک را بسازید

پدر و مادرهای زیادی هستند که از سرنوشتی که فرزندشان پیدا کرده، راضی نیستند و آن را تنها نتیجه ذات و سرشت او می ‌دانند. مطالعات جدید نشان ‌دهنده نقش مهم سرشت کودکان در سرنوشت رفتاری آن ها در بزرگسالی است، اما در عین حال، نقش رفتار و برخوردهای والدین را هم در شکل‌گیری رفتار کودک،جدی و مهم می ‌داند.

به این ترتیب که وقتی مادران در دوران کودکی تعامل بیشتری با فرزندشان داشته باشند، بیشتر با او حرف بزنند، بیشتر او را بیرون ببرند و آن جا هم بیشتر با او حرف بزنند، هم چنین با او بازی کنند، احتمال این که کودک در سنین مدرسه به مشکلات رفتاری دچار شود، کمتر می‌ شود. این نتایج، حاصل مطالعه جامعی است که محققان دانشگاه شیکاگو روی بیش از هزار و ۸۰۰ کودک و مادران ‌شان انجام داده‌اند. و در این مطالعه تحقیقاتی، به منزل خانواده‌ های مورد مطالعه رفتند تا از نزدیک شاهد فضای خانه و رفتار مادران با فرزندان‌ شان باشند. هم چنین از مادران خواسته شد به پرسش نامه‌ای در مورد اخلاق و روحیات بچه ‌ها، پاسخ دهند. این مطالعات، از سنین شیرخوارگی بچه‌ ها شروع شد و تا دوران مدرسه آن ها ادامه پیدا کرد. جمع‌بندی اطلاعات به دست‌آمده نشان داد بچه ‌هایی که از دوران شیرخوارگی بهانه‌ گیر و تحریک‌ پذیرند یا نمی ‌توان واکنش آن ها را در موقعیت‌ های مختلف پیش بینی کرد، بیشتر از سایر بچه ‌های خوش ‌اخلاق امکان دارد که در مدرسه مشکل رفتاری پیدا کنند. این مشکلات، شامل تقلب، دروغگویی، قلدری با سایر کودکان و نیز نافرمانی از والدین و اولیای مدرسه بود. نکته مهم در این نتایج، این بود که والدینی که چنین بچه ‌هایی داشتند، اما در دوره‌ های ویژه آموزشی شرکت کرده بودند و رفتار درست با فرزند بهانه‌ گیرشان را آموخته بودند، توانسته بودند احتمال بروز این مشکلات را در او به حداقل برسانند و این نشان‌ دهنده نقش مهم آموزش والدین در شکل‌ گیری شخصیت کودک است. محققان در این مطالعه هم چنین دریافتند وارد کردن محرک‌ های فکری از سوی
والدین، مانند کتاب خواندن، بیرون رفتن با کودک به ‌طور منظم و نیز بازی کردن با او، می ‌تواند احتمال بروز این مشکلات را بسیار کم کند.


محققان البته اشاره می ‌کنند که شاید این گونه تعامل با کودک، نشانه این حقیقت باشد که این والدین راه برخورد با کودک را به خوبی می ‌دانند؛ اما از سوی دیگر ممکن است وارد کردن این گونه محرک‌ ها، باعث تکامل بهتر مهارت‌ ها و رشد کلامی کودک شده و نهایتا ارتباط بهتر و مؤثرتر او را با محیط اطراف در دوره‌ های بعدی و در فضای مدرسه، موجب شده باشد، چرا که خبر از تاثیرگذاری وسیع رفتار های ما بزرگ‌تر ها روی بچه‌ ها دارد؛ تاثیری که در کنار سرشت و ذات بچه‌ ها، که عمدتا از راه ژنتیک به کودک می رسد، می ‌تواند سرنوشت خوب یا بد او را رقم بزند. نکته قابل ‌توجه این که مشکلات رفتاری بررسی ‌شده در این مطالعه، به همین جا ختم نمی‌ شود و می ‌تواند سرمنشاء بسیاری از مشکلات و حتی بیماری‌ های رفتاری کودک در آینده باشد. بررسی‌ های پیشین در دانشگاه بریگام، نشان داده بود که بچه ‌های اول، یعنی بچه ‌هایی که والدین وقت بیشتری برای آن ها گذاشته‌اند، کمتر در معرض گرایش به سمت رفتارهای پرخطر و خلاف کاری و بزه کاری اجتماعی می‌ روند. در این مطالعه که چند ماه پیش در نشریه منابع انسانی منتشر شده بود، مشخص شده بود وقتی والدین برای فرزندان‌ شان وقت نمی‌ گذارند و برای تفریح و موارد دیگر با آن ها بیرون نمی ‌روند، بچه ‌ها خودشان را با ابزارهای دیگری، مانند تلویزیون و رایانه سرگرم می ‌کنند و میزان نشستن آن ها پای این دستگاه‌ ها، به‌ طور نگران ‌کننده‌ای افزایش می ‌یابد که البته کاملا قابل‌انتظار است. از جمع این نتایج می ‌توان این طور نتیجه گرفت که اگر می ‌خواهیم فرزندان سالمی، چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ رفتاری و اخلاقی داشته باشیم، بهتر است برای آن ها بیشتر وقت بگذاریم و سعی کنیم برنامه تفریحات مشترک با هم داشته باشیم.

/ 0 نظر / 37 بازدید